Restaurants & Bars

Los Angeles Area

Darn that Apple Pan

Share:

Restaurants & Bars 25

Darn that Apple Pan

kevin | Nov 21, 2005 05:42 PM

Now I walk into Apple Pan, saddle up to the counter and grab a menu, even though I've visited numerous times to show my cousin, a newbie, the menu. And then wham bham. New menu prices. Once again, they've increased, it seems like it was only about 3 or 4 months ago, that they increased there prices, in fact it feels like about 3 or 4 times a year they increase prices. Burger's just a hamburger mind you without cheese is now over the 6 dollar barrier, at 6.10. With cheese, drop in another half dollar. Pies have also increased to 5.5 a slice. (this is not spago or chez panisee for crissakes). You'd think a pie slice would top out at about about 3.5 or 4 for what you can get in the midwest for all of 2.5.

Now, here's what I want to know, for you guys, what is the highest cost you'd pay for an Apple Pan burger what is your limit, would you pay up 10 bucks for just the burger alone or even up to 15 for the single burger or at that point, would you rather go to morton's or hungry cat or somewhere else for your burger eating habit.

Now on to the burger, I think it's pretty darn good at times, but how much better than Johnny's rockets or Fatburger. In my opinion, not much.

Now, it's easy to reason why the burgers keep getting more expensive. For one, the devotees will keep on coming back no matter how much it costs. The price of beef is rapidly increasing along with all the other ingredients. Probably not, but good try Apple Pan proprietors. Or maybe it's just old-fashioned greed. Bingo. Now, they like proffering "good old fashioned food, never changed" or something like that but what ever happened to the old fashioned value of fair prices. Tirade over.

Want to stay up to date with this post?

Recommended From Chowhound