Home Cooking

Make or buy: cost effective food staples?


Home Cooking 33

Make or buy: cost effective food staples?

yrpopqueen | Apr 22, 2009 03:29 PM

I was curious after reading this article on Slate (http://www.slate.com/id/2216611) about doing a cost/benefit analysis of the effort involved to make staples at home versus purchasing at the supermarket.

She covered bagels, cream cheese, yoghurt, jam, crackers, and granola. I make my own staples at home but have never done a price estimate. Has anyone else done something like this?

I'd be interested in gathering other peoples results and opinions - perhaps even to start a compilation for reference! Many thanks!

Want to stay up to date with this post?

Recommended From Chowhound