Not About Food

Is unit pricing a thing of the past?

Share:

Not About Food 22

Is unit pricing a thing of the past?

Marsha | Apr 25, 2007 08:27 AM

Yesterday, I went to the big fat grocery store and tried to buy some zucchini. The sign gave a "regular" price of something, and then another price of 8 pounds for 10 dollars. I asked an employee how much that was per pound, and if I had to buy 8 pounds to get that price, and she didn't know. She looked it up on the computer at a closed check stand, and after a few false starts we determined that the zucchini was selling for $1.20 a pound to those who had the store card, which I think everyone does (her first guess had been that it was $.80 a pound). I thought that there was some law requiring price per unit - does this comply? (I skipped the zucchini and resorted to the carrots I bought several weeks ago.) Does anyone know how I might approach the mission of persuading grocers to tell us how much they are charging per (single) pound for their produce?

Want to stay up to date with this post?

Feedback