General Discussion

Apples Honey

Honey Crisp Apple Racket

Share:

More from General Discussion

General Discussion Apples Honey

Honey Crisp Apple Racket

s
suzysue2 | | Oct 26, 2009 08:33 AM

I love Honey Crisp apples just as much as the next guy, but what's with the $3/lb.+ price tag? Does anybody a sense of why they are priced so high? Are they hard to grow, are there few trees of that variety, etc.? I'll keep buying them, but I was just wondering. All of this being said I found them at Russo's for $1.50/lb., but they are $3.99/lb. at Whole Foods (from Oregon no less, when there are perfectly delicious ones here in MA).

Feedback